W 2019 roku mija 10 lat od powstania galerii ARTYKWARIAT. W ramach obchodów tej okrągłej rocznicy zorganizowaliśmy ARTDEKADĘ – 10 Spotkań ze sztuką na 10-lecie galerii. Do udziału zaprosiliśmy naukowców, muzealników i kolekcjonerów z całej Polski. W ramach swoich wystąpień, które odbywały się na przestrzeni maja i czerwca, poruszyli oni tematy związane z szeroko pojętym kolekcjonowaniem. Uzupełnieniem wydarzenia była wystawa unikatowych srebrnych sitek do herbaty „Kolekcja Piękna”.
9 maja uroczyście zainaugurowaliśmy obchody 10-lecia działalności galerii Artykwariat. W ramach inauguracji odbył się również wernisaż wystawy „Kolekcja Piękna”, która prezentowała unikatowy zbiór srebrnych sitek, gromadzonych przez właścicieli galerii ponad dekadę.
Tytuł wystawy „Kolekcja Piękna” ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze, wskazuje na przedmiot kolekcjonowania: kolekcjoner sztuki, jest przede wszystkim kolekcjonerem piękna – piękna, które materializuje się w zbieranych przedmiotach.
Po drugie, piękno zgromadzonych obiektów działa ze zwielokrotnioną siłą, kiedy prezentowane jest wspólnie. Każdy obiekt z osobna zachwyca myślą projektową, drobiazgowym opracowaniem i kunsztem wykonania, lecz wszystkie przedmioty zgromadzone razem tworzą nową jakość, stają się nowym dziełem sztuki.
Pierwszy z serii wykładów poprowadziła prof. Marta Smolińska z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Opowiedziała o twórczości Olgi Boznańskiej- transmigrantki i singielki z wyboru występującej na scenach artystycznych Krakowa, Monachium i Paryża. Portrety pędzla Olgi Boznańskiej są opisywane jako pogłębione psychologicznie. Ona sama podkreślała ich uczciwość i pańskość. Wspólnie z prof. Smolińską zastanowiliśmy się co to jednak znaczy w relacji do materii malarskiej oraz środków wyrazu, którymi operowała Boznańska? Dlaczego malowane przez nią postaci z jednej strony sprawiają wrażenie intensywnie obecnych, z drugiej zaś pozostają jakby za mgłą?
W Noc Muzeów zaprosiliśmy Poznaniaków i turystów, by dołączyli do elitarnego grona kolekcjonerów sztuki! Wspólna zabawa przy artystycznej grze memory wprowadziła ich w świat kolekcjonowania. Dzięki swojej spostrzegawczości oraz umiejętności szybkiego zapamiętywania gromadzili swoje własne kolekcje wybitnych dzieł europejskich malarzy.
Główną bohaterką kolejnego spotkanie ze sztuką w ramach ARTDEKADY była dawna biżuteria. Nikt nie przechodzi obok niej obojętnie. Pociąga, uwodzi i kusi zarówno kobiety jak i mężczyzn. Współczesne wyroby jubilerskie, powielane w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy, nigdy nie będą w stanie jej dorównać – o tym przekonywała podczas wykładu Anna Dobaczewska.
Na przełomie maja i czerwca odbyły się warsztaty fotograficzne „Głębia wyobraźni. Fotografia inspirowana malarstwem”. Gościliśmy w Artykwariacie duet fotografów Ewę Bielańczyk-Obst i Sławomira Obsta. Spotkania były podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Na planie zdjęciowym prowadzący wraz z uczestnikami budowali martwą naturę inspirując się wybranym obrazem malarskim.
Pod koniec maja gościem Artykwariatu była Anna Katarzyna Maleszko, starszy kustosz kolekcji sztuki japońskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Anna Katarzyna Maleszko od lat popularyzuje sztukę japońską w Polsce i za granicą. Organizuje wystawy, jest autorką licznych opracowań na temat sztuki japońskiej, redaguje i tłumaczy także książki poświęcone sztuce dalekowschodniej. Podczas wykładu „Od ukiyo-e do shin hanga” opowiedziała o historii drzeworytu japońskiego.
Co naprawdę może dziś technolog – konserwator w starciu z niepewnością uczestnika rynku sztuki? – o tym opowiadał, w gorący czerwcowy czwartek, dr Mirosław Wachowiak z UMK w Toruniu. Wykład „Autentyczne-nieautentyczne-wątpliwe?” był próbą podzielenia się obiektywną, opartą na fizykochemicznych metodach badawczych wiedzą o technice malarskiej i jej materiałach, chwilami pozwalającą odkrywać tajemnice i wątpliwości wokół rzekomych oryginałów ze świata obrazów.
W połowie czerwca zaprosiliśmy na rozmowę Julii Błaszczyńskiej z Dominikiem Klińskim – współwłaścicielem spółki BAZAR POZNAŃSKI S.A. Rozmowa dotyczyła Hotelu Bazar – ikony Poznania i znaczącej część historii Polski, jego przeszłości i przeszłości. Podczas krótkiego spaceru po budynkach Bazaru nasi goście dowiedzieli się kim są obecni właściciele budynku, i jakie mają wobec niego plany.
18 czerwca odbył się wykład poświęcony kilimom – niegdyś jednemu z najpopularniejszych w polskich domach elementowi artystycznego wyposażenia, z których wyrobu słynął nasz kraj zarówno przed II wojną światową jak i przez dziesięciolecia również po niej. Wspólnie z prof. Piotrem Kordubą, miłośnikiem i zbieraczem kilimów, zastanawialiśmy się nad fenomenem polskiego kilimu, nad jego znaczeniem we wnętrzu, poznaliśmy najciekawszych projektantów oraz wytwórnie, rozmawialiśmy także o sytuacji kilimów na współczesnym rynku antykwarycznym.
Podczas kolejnego spotkania Michał Błaszczyński z Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, człowiek przed którym wyroby ze srebra nie mają żadnych tajemnic, udowodnił nam, że sitko do herbaty może być dziełem sztuki. Sitko może być również podróżą w dalekie kraje, może być historią sztuki w pigułce – przekonaliśmy się, że sitko może wiele!
Cykl wykładów w ramach ARTDEKADY zakończyło spotkanie w Centrum Kultury Zamek, które poprowadziła Martyna Kliks. Była to drugą część Malarskich Morskich Opowieści – poruszone zostały nowe wątki, pojawiły się nowe postacie. Wypłynęliśmy jeszcze dalej, w głąb holenderskiej historii malarstwa marynistycznego.
10-urodziny chcieliśmy świętować w jak największym gronie, dlatego o ARTDEKADZIE głośno było w lokalnych mediach, a nasze plakaty wisiały na słupach ogłoszeniowych i citylightach na terenie całego Poznania. Szacujemy, że ARTYKWARIAT podczas obchodów 10-lecia odwiedziło ponad 1000 osób! Dziękujemy, że byliście z nami!
Wywiad ze współwłaścicielem galerii ARTYKWARIAT, wyemitowany w telewizji WTK: https://epoznan.pl/news-news-95004-Art%7Cdekada_w_galerii_ARTYKWARIAT
Artykuł o ARTDEKADZIE w Gazecie Wyborczej Poznań: http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36000,24833805,wszystko-zaczelo-sie-od-sitka-do-herbaty-galeria-artykwariat.html