020141 Paul Wunderlich [1927-2010]
Zima, II poł. XX w.
litografia
sygnowany l.d.
wym.: 75x55cm
kopia 77/100
Paul Wunderlich (1927-2010) niemiecki malarz, rzeźbiarz i grafik. Wunderlich wychował się na północy Niemiec, studiował w Hamburgu w Hochschule für bildende Künste (HFBK Hamburg). W 1951 roku ukończył studia i podjął pracę jako wykładowca na swojej macierzystej uczelni, jego zainteresowania badawcze obejmowały zagadnienia związane z litografią i akwafortą. Dydaktyka była jednak jedynie pobocznym zajęciem Wunderlicha, głównie koncentrował się on na działalności artystycznej.
Na początku lat 50. Wunderlich współpracował z ekspresjonistami Emilem Nolde i Oskarem Kokoschką. Po otrzymaniu nagrody dla najlepszych młodych grafików wyjechał do Paryża, gdzie mieszkał i pracował. W 1963 roku wrócił do Hamburga i zajął stanowisko profesora w Hochschule für bildende Künste. Na przełomie lat 60. i 70. rozpoczął tworzenie figur z brązu, opracował także oprawę graficzną do Giacomo Joyce Jamesa Joyca, zrealizował również kilka projektów artystycznych wraz z żoną, Karin Szekessy. Wunderlich pozostał aktywny i uczestniczył w życiu artystycznym do śmierci w 2010 roku.
Swój charakterystyczny styl Wunderlich wypracował pod koniec lat 50. Wcześniejsze prace artysty określić można jako realistyczne, z biegiem lat coraz bardziej widoczny był zwrot w stronę symbolizmu. Wunderlich często łączył symbolizm z surrealistycznym erotyzmem. Jednym z najczęściej podejmowanych przez Wunderlicha tematów było ciało kobiece, które zostaje zdehumanizowane i sprowadzone do zbioru geometrycznych elementów. Kompozycje Wunderlicha cechuje analityczne potraktowanie przedstawionych obiektów. Artysta skupia się w swoich pracach głównie na formie ludzkiego ciała czerpiąc zarówno z doświadczeń wcześniejszej jak i mu współczesnej sztuki. W jego pracach można odnaleźć inspiracje Art Deco, Art Nouveau, twórczością Salvadora Dali’ego, francuskich impresjonistów czy też niemieckich i niderlandzkich malarzy z XVI w.
Prace Wunderlicha doceniane są na całym świecie. W latach 90 odbyły się wystawy retrospektywne artysty w Japonii (Tokio, Osaka, Hokkaido). Jego grafiki znajdują się w kolekcjach m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Victoria and Albert Museum czy British Museum w Londynie. Wunderlich otrzymał m.in. nagrodę japońskiego forum kultury (1964), nagrodę Premio Marzotti (1967) czy złoty medal na biennale graficznym w Tajwanie i Bułgarii (1978).